جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 92  تعداد ركورد در صفحه:
 انتصاب مدیر عامل 
[ ]

انتصاب مدیر عامل جدید کانون

 


 

فاضل نظری با حکم سید محمد بطحایی  مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی شد
فاضل نظری در سال ۱۳۵۸در شهرستان خمین متولد شد و دارای مدرك دکترای در رشته مدیریت تولید و عملیات از دانشگاه شهید بهشتی است.

دبیری سه دوره جشنواره بین‌المللی فیلم صد، دبیری علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضویت در شورای علمی گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی بعضی از عناوین فعالیت های ادبی و هنری و علمی اوست. ازجمله آثار او می‌توان به پنج مجموعه شعر «گریه‌های امپراتور»، «اقلیت»، «آن‌ها»، «ضد» و «کتاب» اشاره کرد که انتشارات سوره مهر چاپ آن را به عهده داشته است.
پیش از این، علیرضا حاجیان زاده از آذرماه سال ۱۳۹۲ در این پست بوده است

 فراخوان کالای فرهنگی2 
[]

فراخوان سومین دوره انتخاب آثار پژوهش برتر در حوزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی

  

 فراخوان کالای فرهنگی 1 
[ ]

فراخوان سومین جایزه فیروزه انتخاب کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی

 

 

 

 

 نشست خوزستان 
[]

لزوم تشکیل یک اتحادیه صنفی مستقل در حوزه اسباب بازی

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی با تأکید بر لزوم تشکیل یک اتحادیه صنفی مستقل در حوزه اسباب‌بازی کشور گفت: عدم یک اتحادیه یا تشکل صنفی مستقل در حوزه اسباب‌بازی باعث بروز بسیاری از مشکلات برای اصناف، تولیدکننده و کسانی که در این صنعت فعالیت می‌کنند شده است

 

 

لزوم تشکیل یک اتحادیه صنفی مستقل در حوزه اسباب‌بازی - کانون

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان، محسن حموله در نشست تخصصی نظارت بر واردات اسباب‌بازی که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان اهواز برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: نزدیک به دو دهه است که اعضای شورای نظارت بر تولید اسباب‌بازی که متشکل از ‌وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه یک کارشناس هنری، صنعت معدن و تجارت (بخش صنعت و بازرگانی)، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دو کارشناس روانشناس کودک و فرهنگی از علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما و اتحادیه صنف پلاستیک و نایلون می‌باشند. تصمیم و تشخیص و ضرورت یک امور صنفی مستقل در این حوزه را دیده و تصویب کرده‌اند؛ ولی تاکنون اقدام و عمل مؤثری برای تشکیل اتحادیه در کشور صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر طبق ثبت‌نام الکترونیکی که از خردادماه سال جاری در طرح ساماندهی فروشگاه‌های عرضه اسباب‌بازی در سطح کشور صورت گرفته تعداد 650 فروشگاه در ۳۱ استان ثبت‌نام کرده‌اند خاطرنشان کرد: در برخی از استان‌ها به دلیل نداشتن اتحادیه مستقل صنفی و مشخص نبودن مسئولیت این حوزه در سطح استان‌ها هنوز آمار ثبت نامی فعلاً نداریم که لازم است وزارت صنعت معدن و تجارت که بخشنامه همکاری این موضوع را صادر کرده دستور پیگیری و مساعدت به این استان‌ها بدهد.

حموله اضافه کرد: در استان خوزستان تاکنون 32 فروشگاه در شهرستان اهواز و یک مورد در شهرستان آبادان ثبت‌نام شده است و ضرورت دارد؛ اتحادیه‌های دیگر شهرستان‌های استان خوزستان نیز به این مهم اهتمام ویژه داشته باشند و این برچسب‌ها را از کانون دریافت کرده و در بین فروشگاه‌های عرضه اسباب‌بازی خصوصاً ایرانی توزیع کنند.

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی کشور توضیح داد: بر اساس مصوبه شورای نظارت بر تولید اسباب‌بازی از سال 13۹۱ کلیه تولیدات داخلی می‌بایست بعد از ثبت و دریافت گواهی‌نامه مجوز تولید نسبت به دریافت هولوگرام اقدام کنند و این هولوگرام، شناسنامه‌ی همان اسباب‌بازی است که برای مخاطب مشخصات تولید، تیراژ، نوع سرگرمی، گروه سرگرمی و...را اطلاع‌رسانی می‌کند.

حموله با بیان این‌که در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها در شش گروه فکری، فرهنگی و هنری، آموزشی و کمک‌آموزشی، رایانه‌ای و الکترونیکی، کمک درمانی و حرکتی مهارتی از سوی شورا گواهی‌نامه ثبت و مجوز تولید دریافت می‌کنند یادآور شد: از سال 1381 تا پایان شهریورماه امسال تعداد 2 هزار و 790 اسباب‌بازی ثبت شده و از سال 1391 تا پایان شهریورماه امسال تعداد 541 اسباب‌بازی مجوز تولید از شورای نظارت بر تولید اسباب‌بازی گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که شورای نظارت بر تولید اسباب‌بازی در استان‌های بوشهر، هرمزگان، خوزستان و تهران دفتر صدور مجوز واردات اسباب‌بازی به کشور دارد گفت: در بخش واردات اسباب‌بازی از سال 1381 تا پایان شهریور 1396 تعداد 34 هزار و 432 پرونده در کل گمرکات کشور بوده است که از این تعداد 915.427 اسباب‌بازی بررسی شده است.

رئیس دبیرخانه‌ی شورای نظارت بر اسباب‌بازی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: به دلیل عدم ساماندهی تولیدکنندگان توسط وزارت صنعت، معدن، تجارت آمار دقیقی از تولیدکننده داخلی در دست نیست و بر اساس شواهد موجود و بررسی میدانی، اسباب‌بازی داخلی 10% از اسباب‌بازی موجود در سطح بازار را به خود اختصاص می‌دهد و این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی برای کسب درصد بیشتر از این بازار با مواردی چون افزایش قیمت تمام شده به علت نوسانات قیمت مواد اولیه، بالا بودن دستمزد کارگر، تیراژ پایین تولید، عدم نیروی انسانی متخصص در زمینه طراحی اسباب‌بازی، تقلید و کپی کاری، عدم رقابت با اسباب‌بازی‌های وارداتی در مباحث کیفیت و قیمت روبرو هستند.

حموله با بیان این‌که در پنج‌ساله اخیر سهم سرانه مصرف اسباب‌بازی به‌صورت میانگین در جهان 34 دلار، در اروپا 250 دلار، در آمریکا 350 دلار، در کشور چین 3/6 دلار و در ایران کمتر از 10 دلار است افزود: در حال حاضر تعرفه واردات قطعات و اجزاء اسباب‌بازی به کشور 10 درصد تعیین شده تا تولیدکنندگان داخلی رغبت کرده قطعات و اجزایی را که امکان تولید در داخل را ندارد وارد و تا کارآفرینی و اشتغال در حوزه تولید اسباب‌بازی کشور شکل گیرد.

وی در ادامه تأکید کرد: شورای نظارت بر اسباب‌بازی به دلیل نقش حاکمیتی از نظر قوانین و دستورالعمل‌های کاری در حوزه اسباب‌بازی کامل و جامع است ولی اجرای این قوانین نیاز به عزم ملی است.

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در پایان یادآور شد: اجرای مصوبات شورا در سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها به‌ویژه مصوبه سیاست‌ها و خط‌مشی‌های حمایتی شورا و عدم تشکیل اتحادیه مستقل تولیدکنندگان و فروشندگان اسباب‌بازی با وجود مصوبه شورا در سال 1379 از جمله مواردی است که در عدم شکل‌گیری مقدمات صنعت اسباب‌بازی در کشور تأثیرگذار بوده است.

 

لزوم تشکیل یک اتحادیه صنفی مستقل در حوزه اسباب‌بازی - کانون

 

 نشست نیاز سنجی 
[ ]

برگزاری هم اندیشی (نیازسنجی اسباب بازی کودکان)

 

 

نشست نیازسنجی اسباب بازی کودکان با حضور صاحب نظران، تولیدکنندگان، پژوهشگران صنعت اسباب بازی و اعضای مراکز فرهنگی هنری کانون استان تهران از سوی شورای نظارت بر اسباب بازی و کمیته علمی جشنواره ملی اسباب بازی برگزار شد.

این نشست با عنایت به برگزاری 3 دوره جشنواره ملی اسباب بازی با هدف آگاهی از نیازهای اسباب بازی کودکان و نوجوانان که جامعه هدف صنعت اسباب بازی است برپاشد.

در ابتدای این نشست، محسن حموله رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی گفت : بازی همان زندگی است و منبع سلامت ، خلاقیت و نوآوری است. بازی جزو جدایی ناپذیر زندگی کودکان است و در رشد جسمی ، عاطفی ، روانی و اجتماعی آنان نقش بسزایی دارد آن چنان که کودک بدون اسباب بازی کودکی بی رویاست و آن که بازی نمی داند زندگی را خوب درنمی یابد.

حموله با اشاره به لزوم شناخت جامعه مصرف کننده(جامعه هدف) نیازها و مطالبات آن بیان کرد؛ خطر پذیری تولید محصول با این شناخت کاهش می یابد. در ادامه رییس دبیرخانه شورای نظارت پرسش هایی را در این باره مطرح کرد و اعضای مراکز پاسخ دادند.

در این نشست توجه به افزایش کیفیت، تنوع و جذابیت در تولید اسباب‌بازی از خواسته های مهم کودکان و نوجوانان از طراحان، تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران این حوزه بودو کودکان و نوجوانان به بحث و گفت‌وگو در زمینه نیازها و خواسته‌های خود با تولیدکنندگان، طراحان، مسوولان و دست اندرکاران حوزه اسباب‌بازی پرداختند.

در این هم اندیشی، سردار موسی‌زاد نخستین نوجوانی بود که در این زمینه به بیان نقطه‌نظرها و درخواست‌های خود پرداخت و گفت به نظر من مهم‌ترین نکته برای مخاطب، جذابیت است و این‌که اسباب‌بازی در کنار سرگرم کنندگی آموزنده باشد و به رشد خلاقیت بچه‌ها کمک کند.

این نوجوان هم‌چنین تنوع اسباب‌بازی‌های ایرانی عرضه شده در سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی را کم دانست و خواستار افزایش آن در دوره‌های بعدی شد.

صبا علیزاده دیگر نوجوان حاضر در این نشست نیز با اشاره به این‌که اسباب‌بازی‌های ایرانی موجود در بازار و فروشگاه‌ها جذابیت لازم برای کودکان را ندارد، خواستار تولید نمونه‌های متنوع‌تر و جذاب‌تر این محصولات شد که در کنار سرگرم کنندگی بچه‌ها را به تحرک بیشتر نیز وادارد.

وی که خود را عضو مرکز فرهنگی‌هنری شماره 33 کانون استان تهران معرفی کرد در ادامه صحبت‌هایش خواستار توجه بیشتر دست اندرکاران این حوزه به احیای بازی‌های بومی و محلی ایران و تولید اسباب‌بازی‌های فکری و مهارتی شد.

محمدپارسا فضلی عضو مرکز 21 کانون استان تهران نیز ضمن بیان دیدگاه‌های خود خواستار تولید بیشتر اسباب‌بازی‌های الکترونیکی بود.

تبسم چناری دیگر نوجوان حاضر نیز بیشتر اسباب‌بازی‌های ایرانی عرضه شده در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها را کپی‌برداری از نمونه‌های خارجی دانست و خواستار محصولات فکری و خلاق جدید از تولیدکنندگان این حوزه شد.

نازنین رجبی دیگر عضو مرکز شماره 33 کانون گفت: اسباب‌بازی‌های هیجانی و فکری و بازی‌های پرتحرک و پرجنب‌وجوش را بیشتر دوست دارم و از تولیدکنندکان و طراحان درخواست دارم محصولاتی تولید کنند که چیزهای تازه‌ای به بچه‌ها بیاموزد.

ملینا بریسم عضو مرکز 39 کانون نیز اظهار داشت: عروسک‌های ایرانی با لباس‌های بومی و محلی را به انواع خارجی ترجیح می‌دهم به شرطی که جذاب‌تر طراحی شود، ویژگی‌های دخترانه آن‌ها بیشتر و اندام‌های حرکتی آن‌ها انعطاف‌پذیر باشد.

توجه به پیوست فرهنگی اسباب‌بازی‌ها، ساخت فیلم و پویانمایی، تولید کتاب و بروشور معرفی آن‌ها، افزایش تنوع، بالابردن کیفیت، قیمت‌گذاری مناسب، استفاده بیشتر از وسایل الکترونیکی در تولید محصولات این حوزه و... از دیگر درخواست‌های نوجوانان حاضر در این نشست بود که از سوی آن‌ها مطرح شد.

در ادامه این نشست نیز برخی از تولیدکنندگان اسباب‌بازی در کشور به بیان برخی موانع و مشکلات سر راه خود در این حوزه پرداختند و به پرسش‌های مطرح شده از سوی بچه‌ها نیز پاسخ گفتند.

تولیدکنندگان حاضر در این نشست ضمن قدردانی از نکته‌بینی خوب بچه‌ها، توجه به کیفیت خوب محصولات از یک سو و شمارگان پایین تولید آن از سوی دیگر را دلیل اصلی بالا بودن قیمت محصولات خود در مقایسه با انواع خارجی آن عنوان کردند.

کم‌توجهی به صنعت اسباب‌بازی در سال‌های گذشته در کشور و نبود شبکه‌توزیع مناسب از دیگر مشکلاتی بود که از سوی تولیدکنندگان در این نشست مطرح شد.

هم‌چنین دست‌اندرکاران حوزه اسباب‌بازی به کودکان و نوجوانان قول دادند از تمامی نقطه‌نظرها، پیشنهادها و دیدگاه‌های مطرح شده از سوی بچه‌ها در زمینه‌ طراحی، تولید و برگزاری جشنواره ملی اسباب‌بازی استفاده کنند.

در ادامه عادل بزدوده کارگردان تئاتر و عروسک‌ساز نیز در سخنانی کوتاه از بچه‌ها خواست همواره مسوولیت‌پذیر باشند و با ایده‌های خوب خود دست‌اندرکاران حوزه اسباب‌بازی را کمک کنند.

بزدوده با بیان این‌که ایده دادن و ایده گرفتن مانند یک جاده دوطرفه است گفت: در این مسیر اگر درست حرکت کنیم، هم تولید کننده و هم مصرف کننده سود خواهند برد، پس تلاش کنیم با ارائه ایده‌های سازنده و مشاوره به یکدیگر به راه‌حل‌های اجرایی بهتری دست پیدا کنیم.

امیرحسن سلام‌زاده معاون مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون نیز در سخنانی گفت: شاید در دوره‌های گذشته برگزاری جشنواره، ما از موضع تفاخر و بر اساس خط و مشی‌های تعیین شده خودمان با مخاطب برخورد کرده باشیم؛ اما در دوره‌های آتی تلاش داریم با باز گذاشتن فضا برای طراحان، تولیدکنندگان و مخاطبان ضمن بهره‌گیری از دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرهای‌شان آن‌ها را با هم بیش‌تر تطبیق دهیم تا بهتر بتوانیم اهداف را دنبال کنیم.

نشست هم‌اندیشی و نیازسنجی اسباب‌بازی کودکان با حضور بیش از 25 کودک و نوجوان، طراحان، تولیدکنندگان، کارشناسان، مسوولان و دست‌اندرکاران روز 7 آذر 96 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب تهران برگزار شد

جهت مشاهده تصاویر کلیک کنید .

 نیاز سنجی 
[ ]

برگزاری هم اندیشی نیازسنجی اسباب بازی کودکان

 

 

نشست نیازسنجی اسباب بازی کودکان از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی با همکاری کمیته علمی جشنواره ملی اسباب بازی و با حضور اعضای منتخب مراکز فرهنگی هنری کانون استان تهران، صاحب نظران، اساتید دانشگاه، تولیدکنندگان و واردکنندگان اسباب بازی در سالن کنفرانس شماره 1 مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون در تاریخ 7/9/96  ساعت 15 تا 17 برگزار می شود.

در این نشست مسئولان کمیته های روابط عمومی و امور بین الملل، کمیته اجرایی، کمیته علمی و کمیته استان تهران نیز حضور خواهند داشت.

 نتایج بررسی 5 کمیسیون 
[ ]

نتایج بررسی پنجمین جلسه کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی کشور

 

 

پنجمین جلسه کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی در مهر ماه  سال جاری برگزار شد.

محسن حموله رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی در این باره گفت: در کمیسیون یادشده تعداد 97 پرونده مورد بررسی و صدور رأی قرار گرفت که از این تعداد، 32 پرونده ثبتی و 22 پرونده خواستار مجوز تولید و تعداد 43 پرونده مربوط به بخش واردات اسباب بازی در گمرکات مربوط به حوزه ستادی دبیرخانه بودند.

از مجموعه پرونده های ثبتی، 27 پرونده از نظر ثبت بلامانع تشخیص داده شد که از نظر گروه بندی اسباب‌بازی‌ها 2 پرونده در گروه حرکتی مهارتی، 6 پرونده در گروه آموزشی و کمک آموزشی 14 پرونده در گروه فکری، 5 پرونده در گروه فرهنگی‌هنری قرار داشتند.

همچنین از مجموع پرونده‌های متقاضی مجوز تولید با 22 پرونده موافقت شد. و 2 پرونده که درخواست ثبت داشتند به دلیل عدم احراز شرایط ثبت در کمیسیون رأی نیاورد3 نمونه نیاز به بررسی بیشتر دارد. مجموع پرونده های مجوز تولید در این کمیسیون 22 پرونده است که از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی 8 پرونده حرکتی مهارتی، 1 پرونده گروه آموزشی و کمک آموزشی، 13 پرونده در گروه فکری قرار داشتند.

به گفته وی در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های ارجاع شده به کمیسیون در 6 گروه مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرند که این گروه‌ها عبارتنداز: ‌حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک آموزشی، فکری، فرهنگی هنری ، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه ای.

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی و اسباب‌بازی‌های جدید، اقدام به تهیه لیستی برای آگاهی جامعه صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب بازی که (بعضاً جوانان هستند) به جامعه تولید کنندگان است. طوری که این معرفی، سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مطمح نظر قرار گیرد

 

لیست پرونده های ثبتی و تولیدی بررسی شده در پنجمین کمیسیون

 همایش مشهد 
[ ]

شورای نظارت بر اسباب بازی از نظر قوانین جامع و  کامل است

نهادهای متولی و دست‌اندرکار در حوزه صنعت اسباب‌بازی برای عملیاتی و اجرایی شدن این قوانین ضرورت دارد شورای نظارت بر اسباب‌بازی را کمک و همراهی کنند

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی، جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش و عرضه اسباب‌بازی روز دوشنبه ۸ آبان‌ماه، با حضور محسن حموله رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی کشور و محمدحسین فرجو مشاور و عضو کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی در کانون خراسان رضوی برگزار شد.

حموله ضمن تاکید بر همراهی نهادهای متولی و دست‌اندرکار در حوزه صنعت اسباب‌بازی برای عملیاتی شدن قوانین شورای نظارت بر اسباب‌بازی که در این جلسه حضور داشتند، گفت: در این شورا نمایندگان نهادها و وزارت‌خانه‌های صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری، صداوسیما و نماینده اتحادیه صنف مربوط به اسباب‌بازی عضو هستند و ریاست شورای نظارت بر اسباب‌بازی به عهده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

این شورا از سال ۱۳۸۷ براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مجموعه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع به فعالیت کرده است و آیین‌نامه اجرایی شورای نظارت بر اسباب‌بازی پس از تایید شورای فرهنگ عمومی ابلاغ و اجرایی شده است.

رییس دبیرخانه دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در توضیح سیاست‌ و خط‌مشی این شورا گفت: براساس شرح وظایف تعیین شده، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، سیاست‌ها و خط‌مشی‌های ناظر به منظور سازماندهی موضوع اسباب‌بازی از طریق حمایت، هدایت و نظارت بر طراحی، ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی و استفاده صحیح از اسباب‌بازی و اعلام موارد هشدار دهنده در جهت تأمین سلامت جسمی، روانی، فرهنگی و اجتماعی و در نهایت جلوگیری از فعالیت‌های خارج از ضابطه‌ تدوین شده است.

حموله به ضرورت اقدام اصناف جهت ثبت و مجوز تولید اسباب‌بازی و دریافت هولوگرام از دبیرخانه شورای نظارت تاکید کرد و گفت: در حال حاضر طرح ملی شناسنامه‌دار شدن اسباب‌بازی‌های ایرانی در سطح کشور با مشارکت مدیران کل کانون استان‌ها و مسوولین دستگاه‌های اجرایی استان در حال اجرا است. این طرح جنبه اطلاع رسانی به فروشندگان و خانواده‌ها را دارد که هر اسباب‌بازی ایرانی باید هولوگرام شورای نظارت بر اسباب‌بازی را داشته باشد.

او افزود: دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی تاکنون ۳۳۵ جلسه کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز تولید برگزار کرده است که تا پایان سال ۱۳۹۵، تعداد ۲۶۵۸ پرونده اسباب‌بازی ثبت شده، تعداد ۴۸۱ پرونده مجوز تولید اسباب‌بازی و گواهی‌نامه داده شده و در بخش واردات ۳۲۶۷۲ پرونده مورد بررسی قرار گرفته است و صدور رأی شده است.

فرجو، مشاور و عضو کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی در این جلسه توضیحاتی در خصوص هولوگرام داد و گفت: در بیستمین جلسه شورای نظارت بر اسباب‌بازی که در سال ۱۳۹۰ برگزار شد، مصوب شد کلیه اسباب‌بازی‌های تولید داخلی، مجوز از شورا دریافت کنند و برای تمیز دادن اسباب‌بازی دارای مجوز هولوگرامی طراحی شد که شماره ثبت اسباب‌بازی بر روی آن درج شده است و به عنوان شناسنامه اسباب‌بازی در سامانه پیامک شورا قابل دسترسی است و هر یک از مخاطبان برای اطلاع مشخصات اسباب‌بازی می‌توانند شماره هولوگرام را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۴۰۱۰ ارسال و اطلاعات مربوط به آن را دریافت کنند.

فرجو به برخی نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصناف و فروشندگان اشاره کرد و گفت: دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در راستای ساماندهی حوزه اسباب‌بازی، به جنبه فرهنگی موضوع توجه داشته و هیچ‌گاه به دنبال جنبه‌های ایجابی و اعمال قانون و بازدارندگی نبوده و نخواهد بود.

محسن حموله رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: در پنج‌ساله اخیر سهم سرانه مصرف اسباب‌بازی به صورت میانگین در جهان ۳۴ دلار، در اروپا۲۵۰ دلار، در امریکا ۳۵۰ دلار، در کشور چین ۳/۶ دلار و در ایران کمتر از10 دلار است و این در حالی است که تعرفه گمرکی اسباب‌بازی ۲۶درصد است و در بخش قطعات و اجزای اسباب‌بازی تعرفه گمرکی ۱۰‌درصد است.

حموله در پایان سخنان خود به برخی از مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان اسباب‌بازی داخلی اشاره کرد و گفت: مواردی چون افزایش قیمت تمام شده به علت نوسانات قیمت مواد اولیه، بالا بودن دستمزد کارگران، تیراژ پایین تولید، عدم نیروی انسانی متخصص در زمینه طراحی اسباب‌بازی، کپی‌کاری و عدم رقابت با اسباب‌بازی‌های وارداتی، مباحث کیفیت و قیمت از جمله مشکلات تولیدکنندگان اسباب‌بازی در داخل کشور است.

جواد محقق نیشابوری مدیرکل کانون استان نیز، این جلسه را فرصت مناسبی برای هم‌افزایی و تبادل نظر به منظور ساماندهی اسباب‌بازی‌ دانست و گفت: هر کاری که جنبه نظارتی دارد باید با حوصله و دقت بیشتری دنبال شود و ساماندهی اسباب‌بازی موضوعی است که در سطح کشور و در کانون مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم با استفاده از رسانه‌های شهری و ظرفیت صدا و سیما و همچنین برگزاری جلسات با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان اسباب‌بازی این حرکت فرهنگی را به سرانجام برسانیم.

گفتنی است؛ در این جلسه نمایندگان اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و اتحادیه صنف فروشندگان اسباب‌بازی حضور داشتند و در پایان جلسه برخی از مصادیق اسباب‌بازی‌های ممنوعه برای آگاهی حاضرین قرائت شد.

 بررسی نقاط ضعف و قوت 
[ ]

نقاط قوت و ضعف سه دوره جشنواره ملی اسباب‌بازی در نشستی تخصصی با حضور مسوولان برگزاری و صاحب‌نظران این حوزه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بررسی شد

 

 

 

 

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این گردهم‌آیی که صبح روز سوم آبان در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون برگزار شد ابتدا دبیران کمیته‌های علمی، داوری، روابط عمومی و اطلاع‌رسانی و اجرایی جشنواره به ارایه گزارش‌های خود از سومین دوره این رویداد فرهنگی ‌پرداختند و در ادامه طراحان، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان و صاحب‌نظران دیدگاه‌ها، انتقادها و پیشنهادهای خود را ارایه کردند.

 

بر اساس این گزارش، امیرحسن‌ سلام‌زاده دبیر کمیته‌ علمی سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی در این باره گفت: این نشست با هدف تطبیق بیش‌تر فعالان این حوزه با برگزار کنندگان جشنواره اسباب‌بازی برپا شده است و آماده شنیدن نقدها، انتقادها، پیشنهادها و نقطه‌نظرها برای به کارگیری آن‌ها در دوره‌های آتی هستیم.

 

وی با اشاره به این‌که اولین دوره جشنواره با مشارکت بخش خصوصی و کانون برگزار شد و برگزارکننده دو دوره بعدی آن کانون بود، افزود: در دوره‌های اول و دوم هدف‌گذاری بر شناسایی عوامل دخیل در صنعت اسباب‌بازی بود و در سومین جشنواره تلاش بر برقراری ارتباط میان این عوامل موثر در این حوزه بنا نهاده شد.

 

دبیر کمیته‌ی علمی از مشارکت بیش از 770 مخاطب در 9 نشست و هفت کارگاه تخصصی در سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی خبر داد و یادآور شد: در این دوره نزدیک به 170 نفر بیش از دوره گذشته در این برنامه‌های علمی حضور یافتند.

 

وی ادامه داد در آخرین نشست علمی این دوره طرح‌های برگزیده دوره قبل در معرض نقد تولیدکنندگان قرار گرفت که منجر به نتایج خوبی برای به مرحله تولید رسیدن این طرح‌ها شد و قول حمایت‌هایی نیز از برخی سازمان‌ها و نهادها در این زمینه گرفته شد که پی‌گیر عملی شده آن‌ها هستیم.

 

سلام‌زاده در پایان سخنان خود اظهار داشت جهت‌گیری بیشتر برای تطبیق ایدها با اهداف تولیدکنندگان از جمله برنامه‌هایی است که برای چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی پیش‌بینی شده است.

 

محسن حموله دبیر کمیته داوری جشنواره نیز در ادامه گزارشی از فرآیند داوری آثار رسیده ارایه کرد و گفت: تعیین معیارها و شاخص‌های داوری در سه بخش‌ ایده‌بازار، طرح‌های ثبتی و مجوز تولیدی از جمله فعالیت‌های این کمیته بود که با انتخاب هشت داور از حوزه‌های روان‌شناسی، میراث فرهنگی، ارتباطات، پژوهش‌گران، طراحان صنعت اسباب‌بازی و... صورت گرفت.

 

وی افزود بر همین اساس و با توجه به شرح وظایف، شورای نظارت بر اسباب‌بازی در این دبیرخانه آثاری را که به منظور ثبت طرح و صدور مجوز دریافت می‌کند مورد داوری قرار داد و در بخش ایده‌بازار نیز با انتشار فراخوان از چند ماه پیش توانست آثاری را دریافت کند که در مجموع 20 طرح در بخش ایده‌بازار، 277 طرح ثبتی و 78 مجوز تولیدی در این دوره مورد داوری قرار گرفت.

 

دبیر کمیته‌ داوری سومین جشنواره هم‌چنین خاطرنشان کرد در این بررسی آزمایشگاهی کیفیت اسباب‌بازی‌ها نیز در غرفه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ارزیابی و گواهی کنترل کیفیت برای تولیداتی که از استانداردهای لازم برخوردار بود، صادر شد.

 

هماهنگی با صندوق کارآفرینی برای اعطای تسهیلات به طرح‌های برگزیده، تنظیم فرم نظرسنجی با هدف بهبود صنعت اسباب‌بازی کشور، برپایی نشست تخصصی به منظور معرفی طرح‌ها و ایده‌های برتر دور گذشته به تولیدکنندگان و... از دیگر برنامه‌های صورت گرفته‌ی کمیته داوری سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی بود که از سوی دبیر این کمیته گزارشی از آن ارایه شد.

 

مجتبی دانشور دبیر کمیته‌ی روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی دیگر سخنرانی بود که به ارایه گزارش فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش پرداخت.

 

دانشور ضمن اظهار امیدواری برای تشکیل دبیرخانه دایمی برای ساماندهی بهتر این رویداد ملی گفت: در این دوره در کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی تلاش کردیم علاوه بر اطلاع‌رسانی، جریان‌سازی صورت گیرد که این مهم از قبل جشنواره آغاز شد و هم‌چنان نیز ادامه دارد.

 

وی تشکیل ستاد خبری، طراحی و توزیع پوستر و کارت دعوت، انتشار گزارش‌های متنی و تصویری از برنامه‌های مختلف جشنواره در فضای مجازی، انتشار نشریه روزانه این رویداد، معرفی غرفه‌ها و اسباب‌بازی‌های جدید و خلاقانه، مستندسازی نشست‌های تخصصی و... را از اهم برنامه‌های این کمیته عنوان کرد.

 

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد این گردهم‌آیی سرآغازی برای نزدیک‌تر شدن به اهداف و درگیر شدن بیشتر خانواده‌ها با حوزه اسباب‌بازی در جشنواره چهارم باشد.

 

ابوالقاسم سلیمانی دبیر کمیته اجرایی نیز راه‌اندازی سامانه‌ی الکترونیکی ثبت‌نام شرکت‌کنندگان در نمایشگاه جشنواره اسباب‌بازی در این دوره را از جمله برنامه‌های این کمیته عنوان کرد و گفت: امسال هیچ تفکیکی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان اسباب‌بازی در نمایشگاه وجود نداشت و بیش از یک‌صد غرفه برپا شد.

 

وی نیز ضمن اظهار امیدواری برای برگزاری بهتر چهارمین دوره افزود: اگر چه تمام امکانات مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایام برگزاری جشنواره در اختیار این رویداد قرار گرفت، تلاش خواهیم کرد در دوره بعدی شرایط بهتری را برای شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان فراهم کنیم.

 

محمدحسین فرجو عضو کمیته‌ی داوری جشنواره نیز با بیان این‌که بر اساس مصوبه شورای نظارت بر اسباب‌بازی این جشنواره از سال‌ها پیش باید آغاز می‌شد، گفت: با توجه به دیجیتالی شدن پرونده‌ها در این شورا در دوره‌های آتی کار داوری با سرعت و کیفیت بهتری صورت خواهد گرفت.

 

وی افزود با توجه به گستردگی موضوع‌های اسباب‌بازی پیشنهاد می‌کنم در هر جشنواره یک رویکرد مشخص دنبال شود تا بتوانیم بهتر این حوزه را ساماندهی کنیم.

 

مدیر تولیدی نهالک و مشاور طراحی بازی‌یار اولین شرکت کننده‌ای بود که پس از صحبت‌های دبیران کمیته‌ها به بیان پیشنهادهای خود پرداخت و گفت: برگزاری لیگ‌ها و مسابقه‌های مختلف در بخش نمایشگاهی جشنواره می‌تواند آن را جذاب‌تر کند.

 

شناساندن سازوکار بازی‌ها و فرآیند عملی مراحل تولید اسباب‌بازی برای بچه‌ها و خانواده‌ها از دیگر موضوع‌هایی بود که از سوی این فعال حوزه اسباب‌بازی مطرح شد و او اعلام آمادگی کرد در صورت اختصاص فضای مناسب در دوره چهارم جشنواره آن را در قالب بازی و کارگاه‌های آموزشی اجرایی کند.

 

سیامک محی‌الدین تولیدکننده اسباب‌بازی ضمن قدردانی از فعالیت‌های صورت گرفته، معتقد بود تولید کننده داخلی و وارد کنندگان نباید در نمایشگاه کنار هم باشند و زمان جشنواره نیز افزایش یابد.

 

بهنام زنگی دیگر شرکت‌کننده این نشست در سخنانی اسباب‌بازی را یک فراصنعت دانست که نیازمند نشست‌های تخصصی و بحث‌های زیربنایی بیشتری است که در آن سهم بخش‌های مختلف از قبیل: بهداشت، روان‌شناسی، آموزش و... باید مشخص شود.

 

وی افزود در کشور ما هنوز موضوع اسباب‌بازی به عنوان یک گفتمان عمومی پذیرفته نشده است و تولیدکنندگان هم‌چنان درگیر مسایل و مشکلات فرآیند تولید خود هستند و کمتر فرصت پیدا می‌کنند که به مباحث علمی و کارشناسی بپردازند.

 

وی با اشاره بر لزوم اعطای تسهیلات و پشتیبانی بیش‌تر از تولیدکنندگان بر انجام فعالیت‌های پژوهشی نیز تاکید کرد و یادآور شد: باید تلاش کنیم نظام هم‌پوشانی در تولید محصولات داخلی داشته باشیم.

 

تشکیل کمیته بررسی طرح در کنار دبیرخانه ‌دایمی، اطلاع‌رسانی بیشتر با توجه به اهمیت موضوع اسباب‌بازی در کشور، شناخت شاخص‌ها و استانداردهای اسباب‌بازی‌ها، دغدغه تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود در مراکز عرضه کانون پرورش فکری، توجه به فرهنگ بومی در تولید اسباب‌بازی‌ها، اعتماد بیشتر به پژوهش‌گران این حوزه از دیگر نکته‌هایی بود که از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران در این نشست مطرح شد.

 

 همایش نقد و بررسی جشنواره3 آبان 
[ ]

همایش نقد و بررسی جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سوم آبان برگزار می‌شود

 

 

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، کمیته‌ی علمی جشنواره‌ی اسباب‌بازی و دبیرخانه‌ی شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون با هدف بررسی نقاط قوت و ضعف سه دوره‌ی گذشته و برنامه‌ریزی چهارمین دوره‌ی این رویداد فرهنگی، همایشی یک روزه را برگزار می‌کند.

بر این اساس، روز چهارشنبه سوم آبان، اعضای کمیته‌ی علمی و دبیرخانه‌ی شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون میزبان صاحب‌نظران حوزه اسباب‌بازی، استادان دعوت شده نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی جشنواره، تولید کنندگان، طراحان و سرمایه‌گذاران این صنعت‌اند.

در این مراسم گزارش بخش‌های مختلف جشنواره، آمار بازدیدکنندگان، برنامه‌های اجرایی و تبلیغاتی جشنواره پیشین، ارائه و نظرها و پیشنهادهای منتقدان مطرح خواهد شد.

این برنامه از ساعت 9 تا 11 در سالن کنفرانس شماره 1 مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری ‌کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 92  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت